Sedan Château formgavs av Bertil Vallien 1981 har kollektionen sålts i över en miljon exemplar - en av de mest sålda handgjorda glasserviserna i världen. Serien är ett praktexempel på Kosta Bodas anrika hantverksskicklighet, där det munblåsta glasets berömda optikmönster och vridna form ger upphov till ett enastående ljusskimmer.
| Artikelnummer | 7021224 |
| Material | Kristallglas |
| Designer | Bertil Vallien |
| Serie | Château |
| Volym | 8 cl |
| Vikt | 0.15 kg |
| Bredd | 7 cm |
| Höjd | 12.5 cm |
| Längd | 7 cm |
| Tvättråd | Handdisk |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 1728 |
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |