Tanken bakom serien Fidji föddes när Kjell Engman av misstag tappade ut olja i vatten. På vattenytan lade sig oljan som ett skikt och skiftade i ett brett färgspektra. Händelsen inspirerade honom till att överföra färgerna på glaset. Resultatet blev Fidji; objekt med mjuka, eleganta och svällande former i mångfärgade toner. Serien, som ingår i Kosta Boda Artist Collection, lanserades 1988.
| Artikelnummer | 7460185 |
| Designer | Kjell Engman |
| Serie | Fidji |
| Vikt | 4.1 kg |
| Bredd | 16.5 cm |
| Höjd | 67 cm |
| Längd | 20 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 0 |
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |